Dołącz do Avon

Jeśli lubisz produkty AVON i chcesz zamawiać je taniej niż w katalogu, to już teraz zarejestruj się bez żadnych zobowiązań. Możesz kupować kosmetyki ze zniżką do 40% tylko dla siebie i oszczędzać, lub możesz sprzedawać je innym i zarabiać. Będąc z Avon korzystasz z wielu dodatkowych bonusów. Dzięki zakupom możesz odebrać pełnowartościowe produkty już od 1zł. Rejestracja w Avon nie zobowiązuje się do zamawiania co katalog. Możesz kupować w dowolnym momencie, a na każdy zakup otrzymasz zniżkę.

REJESTRACJA AVON

15 sie 2015

Jak napisać dobrego posta? - 6 porad


Cześć!
 Dzisiejszy posty będzie nieco inny. Mam dla Was przepis na dobrego posta. Mam nadzieję, że Wam się przyda.




CIEKAWY TYTUŁ
To jest podstawa. Czytelnik najpierw widzi tytuł, więc jeśli ten go nie zaciekawi - zapewne nawet nie kliknie w posta. Wiem, że czasem trudno wymyślić zachęcający tytuł, ale warto trochę pogłówkować.

POMYSŁ
Sami przyznacie, że nie chcę Wam się czytać po raz setny post na jeden i ten sam temat. Ile można? Liczy się pomysłowość, a nie pisanie posta na temat, który jest teraz modny.

NIC NA SIŁĘ
Nie masz weny, zdjęć lub po prostu pomysłu? Nie pisz. Blogowanie ma sprawiać Ci przyjemność, więc pisz wtedy, gdy masz ochotę. Posty pisane na siłę są zazwyczaj napisane niestarannie i trudno się je czyta.

PISOWNIA 
Wiadomo, że każdemu czasem zdarza się popełnić błędy, ale starajmy się ich unikać. Warto czasem sprawdzić, czy w poście nie ma błędów, zanim go dodamy, np. na stronie LanguageTool. Trzeba również pamiętać, aby nie nadużywać emotikon, bo nikt nie lubi czytać tekstów przepełnionych nimi.

NIE KOPIUJ
Tutaj dużo nie trzeba mówić. Jeśli nie wiesz, np. jak wypowiedzieć się dany temat, to po prostu się nie wypowiadaj i nie kopiuj czyjegoś posta, bo to jest zwykłe oszustwo.

DŁUGOŚĆ POSTA
Z nią nie przesadzaj. Pisz krótko, zwięźle i na temat. Sama jestem z osób, które przed przeczytaniem posta sprawdzają jego długość - jeśli tekstu jest bardzo dużo, to nawet nie zabieram się za jego czytanie. Oczywiście, to nie znaczy, że masz napisać dwa zdania, bo takich postów też nikt nie lubi czytać. Staraj się pisać tak, aby tekstu nie było ani za mało, ani za dużo.


A Wy macie jakieś porady dla osób, które chciałyby pisać ciekawiej?


33 komentarze:

  1. Naprawdę przydatne porady! Jak najbardziej się zgadzam co do emotikon i pisowni. :)

    Zapraszam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Hm, to wszystko prawda. Za długie posty są złe, ale te krótkie także. Jak już widzę kilka takich, to więcej na bloga nie wchodzę. Zgodzę się też, co do pomysłu: jak widzę setny raz "50 faktów o mnie" albo inne tagi, to nawet nie klikam. Podobnie jest z błędami: ja sama także je popełniam, ale są osoby wybitne... i nie świadczy to najlepiej o ich poważnym podejściu do blogowania. Powodzenia ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widać, że przeczytałaś całego posta, za co Ci bardzo dziękuję! Takie komentarze są dla mnie bardzo cenne. ♥

      Usuń
  3. Masz racje, blogowanie ma sprawiać przyjemność, więc posty powinny być właśnie pisane z te przyjemności a nie, bo obiecałam sobie, że zacznę pisać regularnie.
    Pozdrawiam,Madda

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo pomyslowy post! Niestety mnie nie batdzo sie przyda poniewaz moj blog jest blogiem z opowiadaniem i moi czytelnicy wrecz wymagaja ode mnie aby posty byly dlugoe 😃

    OdpowiedzUsuń
  5. Cała prawda. Masz racje :)
    zapraszam http://killlia76.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetne rady, zwłaszcza dla początkujących blogerek takich jak ja :D
    Mój Blog - klik!

    OdpowiedzUsuń
  7. Przydatny post!
    Dobre porady, zgadzam się w 100% z Tobą. :)

    emkablogerka,blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  8. ... i to są moim zdaniem podstawowe zasady, których powinien trzymać się każdy bloger! Nie lubię postów w stylu "boli mnie głowa i nie wiem, co pisać", bo mim zdaniem taki post kompletnie nic nie wnosi.... I z kolei długie posty też czasami bywają zbyt ciężkie do dokładnego przeczytania w całości. Pozdrawiam i zajrzyj czasami do mnie! :-) wielopokoleniowo.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  9. Zgadzam się z Tobą w każdym calu! Często przeglądam, jak i komentuję grupy blogerskie na Facebooku, dlatego kiedy widzę kolejny zareklamowany post o tytule "changes", czy DIY widziane przed chwilą na innym blogu - po prostu pomijam. Kolejną rzeczą jest to, o czym wspomniałaś, czyli ortografia i błędy gramatyczne. Nie mówię od razu, że dwunasto/jedenastolatka musi robić błąd na błędzie, ale również nie goszczę długo na blogu, na którym widzę częste pomyłki. Nurtują mnie również posty typu: "Jest bardzo późno, jestem zmęczona, dlatego ograniczę tekst do minimum. Zapraszam do obejrzenia zdjęć." - oczywiście nie chodzi o blogi, które opierają się na wstawianiu stylizacji (tylko zdjęć i najwyżej krótkiego opisu), ale o strony, których twórcy trzymają się szablonu posta w stylu: tekst + zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak miło czytać mi te Wasze komentarze. Twój w szczególności! Uwielbiam, gdy komentarze są długie i na temat. ♥
      Ja również się z Tobą w 100% zgadzam.

      Usuń
  10. Dobre porady, zawsze staram się z nich korzystać ;)

    adgam.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  11. Zgadzam się w 100% :) a 7 poradą mogą być ciekawe zdjęcia nawiązujące do tematu. Każdy post wtedy lepiej wygląda i przyciąga naszą uwagę. Gdy zachwyci nas jakieś zdjęcie to mamy aż ochotę dowiedzieć się co jest napisane w poście. Co do błędów ortograficznych to komputer je podkreśla na czerwono, więc to nie jest wielki wysiłek, aby po napisaniu postu sprawdzić to i poprawić. Codzienne posty od czapy potrafią być strasznie irytujące. Nie są ciekawe, a nas nie obchodzi to, że ktoś był dzisiaj w sklepie czy u babci a resztę dnia przeleżał na kanapie. Twój post jak i cały blog jest pomocny dla początkujących blogerów. Nie mogę się doczekać następnego <3 :D

    http://mickeyewelina.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  12. Fajne porady :)
    Mój Blog – klik!
    Mogłabym prosić o poklikanie w linki? To dla mnie bardzo ważne ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. świetne i bardzo przydatne porady :)
    spam250.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  14. bardzo ciekawy i przydatny post! szczególnie dla początkujących bloggerów!
    świetny blog!
    pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Oj trafiałam już na blogi żywcem przepisane z innych - nawet nie wiem, jak tak można. W głowie mi się to nie mieści.

    OdpowiedzUsuń
  16. Świetny post , bardzo przydatny :)
    http://michalina-wolska.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  17. Mam podobne zdanie na ten temat - jak widzę rażące błędy i emotikonki co drugie słowo klikam czerwony krzyżyk :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Dzięki wielkie! Będę się stosować:)
    Najbardziej zgadzam się ze stwierdzeniem "nic na siłę". Lepiej lepszy post raz na tydzień niż bezsensowny codziennie:)

    OdpowiedzUsuń
  19. Z monotonnymi postami się zgadzam, unikaniem błędów ortograficznych i całą także, choć mam pewne wątpliwości odnośnie długości postów. Jeśli ktoś ma na dany temat dużo do powiedzenia, a swoją wiedzę przekazuje tak, że treść jest ciekawa i czytelnik zatraca się w jego słowach, to nic nie stoi na przeszkodzie by pisał dużo. Przykładem są książki- jeśli jakaś Cię zaciekawi, to często ciężko oderwać się od niej i wtedy chcemy, by trwała jak najdłużej. Rozumiem, że posty typu "hej, wstałam o ósmej, zjadłam płatki, idę ogladać film, właśnie obieram banana. No to cześć!" są po prostu żenujące i ciągniecie ich w nieskończoność jest tak czytanie w kółko Krzyżaków. Dlatego uważam, że jeśli mamy możliwości to z nich korzystajmy. Są też tematy wymagające więcej do powiedzenia, i komuś mogą wydawać się za długie. Sądzę, że szablonowe trzymanie się długości postu nie wyjdzie najlepiej w praktyce. Dlaczego? Inną siłę przekazu ma mieć post o samobójcach, a inną o nowej kolekcji w Reserved. Jeszcze jeden wątek, dość ważny według mnie, dotyczy zdjęć. Często spotykam się z sytuacjami, gdy wchodząc na czyjś blog widzę tytuł "Ubrania z Sheinside- strój do szkoły". Zaciekawiona klikam w link i co widzę? Może pięć, sześć linijek tekstu, ale zdjęć multum. Zanim przejechałabym do komentarzy, prędzej rozbolałby mnie palec. Spora część ludzi nie rozumie, że fotoblog to nie to samo, co blog- tu ma przeważać tekst, zdjęcia i cała reszta to tylko dodatek.


    Chciałabym dodać, że masz bardzo ładny design ;) I post ciekawy ;) Pozdrawiam.
    http://wmrokudostrzegamblask.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się z Tobą. Ja na blogu wyrażam swoją opinię. Nie lubię czytać strasznie długich postów nawet jeśli są na ciekawy temat. :)

      Usuń
  20. Hej! Zostałaś nominowana u mnie na blogu do LBA 2015! Zapraszam! :) http://claudeer.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  21. Super porady, jako że dopiero zaczynam blogowanie na pewno skorzystam :)

    lisia98.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  22. Co do długości - zależy od "targetu". Jak celujesz w osoby, które pooglądać ładne obrazki i nie mogą się skupić na dłużej niż dwie minuty, to wiadomo, że nie ma co się starać. Inna sprawa, że jeśli pisze się o czymś ważnym, istotnym czy nietypowym, to raczej nie ma co liczyć na ich uwagę :P

    OdpowiedzUsuń
  23. Świetne porady :)))

    http://milkamikam.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  24. zgadzam się z tym by nie nadużywać różnych emotikon, niestety na blogach widzę to coraz częściej i kiedy tylko to widzę to po prostu wychodzę :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy miły komentarz!
Nie reklamuj się na moim blogu.
Jeśli spodobał ci się mój blog - zaobserwuj.

design by DESIGNCHANEL (c) don't copy!